DLA PRASY

397353_10151045361267761_120349430_n
male_facebook_EN

Szkoły demokratyczne rozkwitają w Polsce.

4 dni zjazdu polskich szkół demokratycznych w tym 1 dzień otwarty:

28 maja Festival Inspire The Future

  • Dowiedz się, dlaczego szkoła demokratyczna to dzisiaj najsensowniejszy model edukacji.
  • Jak to jest, że ludzie którzy bawią się dorastając, jako dorośli osiągają sukces życiowy?
  • Zobacz na własne oczy i doświadcz czym jest szkoła demokratyczna!

EUDEC17PL – doroczna konferencja polskich środowisk edukacji demokratycznej w tym roku wyjątkowo odbędzie się w Wiosce Bullerbyn i Stacji Badawczej pod Warszawą w dniach 25-28 maja. Ten czterodniowy, rodzinny, ekologiczny piknik zgromadzi kilkaset osób, w tym liderów, pedagogów, rodziców i dzieci ze szkół demokratycznych oraz sympatyków ruchu edukacji demokratycznej z całej Polski! EUDEC17PL to inspirujące spotkania, wymiana doświadczeń, wiedza, zabawa, ruch i odpoczynek. To kwintesencja idei edukacji demokratycznej.

GOŚCIE ZE ŚWIATA
Peter Hartkamp – członek zarządu EUDEC, wieloletni lider i praktyk edukacji demokratycznej w Holandii. Podczas naszego wydarzenia odbędzie się polska premiera jego książki „Ponad edukacją przymusową” wydawnictwa Element.

Yaacov Hecht – psycholog, założyciel i inicjator IDEC – 30 lat temu założył pierwszą szkołę demokratyczną w Izraelu i dzięki jego staraniom w Izraelu funkcjonuje obecnie sieć publicznych szkół demokratycznych z jedyną na świecie publiczną szkołą Sudburry; działa również aktywnie jako doradca kolejnych ministrów edukacji w Izraelu, odgrywając niebagatelną rolę w zmianie izraelskiego systemu edukacji.

IDEA
EUDEC (European Democratic Education Community) to organizacja non profit, która promuje edukację demokratyczną jako rozsądny model dla wszystkich demokratycznych społeczeństw. Założeniem edukacji demokratycznej jest umożliwienie dzieciom wykształcenia umiejętności samodzielnego stawiania sobie celów i konsekwentnej ich realizacji oraz budowanie społeczności wzajemnego szacunku.

„Wygląda na to, że pełzająca rewolucja w edukacji już się dzieje i – wszędzie tam, gdzie działa demokracja – osiąga skalę w dziejach niespotykaną. Również w Polsce coraz śmielej powstają szkoły demokratyczne inspirowane Summerhill. Popularne staje się też uczenie dzieci w domach (homeschooling) a także unschooling. Państwowy, scentralizowany system edukacyjny jest coraz powszechniej kontestowany przez rodziców, którzy dostrzegają jego anachroniczność, nieadekwatność, a nawet szkodliwość, a przede wszystkim, są rozczarowani „dobrą zmianą” w edukacji. 

Dzieje się tak, bo chyba wszyscy w głębi duszy przeczuwamy, że wolny od konfliktów i wojen, sprawiedliwy i harmonijny świat mogą stworzyć tylko młodzi, nieskrępowani negatywnym dziedzictwem pokoleń, odważni, kreatywni ludzie

Wojciech Eichelberger wydawca nowego wydania książki A.S. Neilla – „Summerhill”

Festiwal INSPIRE THE FUTURE
28 maja, odbędzie się otwarty dla publiczności festiwal w przestrzeni Wioski Bullerbyn – która słynie już jako źródło inspiracji i odpoczynku. Przede wszystkim jest to miejsce nawiązywania nowych relacji z ludźmi z całego świata. Clou imprezy to otwarte warsztaty, dyskusje, wykłady mówców ze świata, prezentacje, pokazy filmów i koncerty a także kiermasze, na których znajdziecie m.in. zdrową żywność z BioBazaru oraz książki wydawnictw specjalizujących się w nurcie parentingowym. Będą też produkty szkolnych warsztatów edukacji demokratycznej.

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka.

Szczegóły i rejestracja www.eudec.pl

 

 


EUDECPL
 

 

ORGANIZATOR

bullerbyn

PARTNERZY ORGANIZACYJNI:

przerwaprzerwaprzerwaprzerwaprzerwaprzerwa

PATRONAT HONOROWY

PARTNERZY WIZERUNKOWI:


familyLabprzerwaprzerwaprzerwa

PARTNERZY MEDIALNI:


przerwaprzerwaprzerwa
 

przerwaprzerwa

WYDAWNICTWA:


przerwaprzerwaprzerwa

SPONSORZY:


betterLandprzerwaprzerwa