DLA PRASY 2024

397353_10151045361267761_120349430_n
male_facebook_EN

Szkoły demokratyczne rozkwitają w Polsce.

4 dni zjazdu polskich szkół demokratycznych w tym 1 dzień otwarty:

25 maja Festival Inspire The Future

  • Dowiedz się, dlaczego szkoła demokratyczna to dzisiaj najsensowniejszy model edukacji.
  • Jak to jest, że ludzie którzy bawią się dorastając, jako dorośli osiągają sukces życiowy?
  • Zobacz na własne oczy i doświadcz czym jest szkoła demokratyczna!

EUDEC PL – doroczna konferencja społeczności polskich szkół demokratycznych w tym roku odbędzie się na pojezierzu drawskim w dniach 22-26 maja. Ten pięciodniowy rodzinny, ekologiczny piknik zgromadzi kilkaset osób, w tym liderów, pedagogów, rodziców i dzieci ze szkół demokratycznych oraz sympatyków ruchu edukacji demokratycznej z całej Polski! EUDEC24PL to inspirujące spotkania, wymiana doświadczeń, wiedza, zabawa, ruch i odpoczynek. To kwintesencja idei edukacji demokratycznej.

GOŚCIE ZE ŚWIATA
Yaacov Hecht – psycholog, założyciel i inicjator IDEC – niemal 40 lat temu założył pierwszą szkołę demokratyczną w Izraelu i dzięki jego staraniom w Izraelu funkcjonuje obecnie sieć publicznych szkół demokratycznych z jedyną na świecie publiczną szkołą Sudbury; działa również aktywnie jako doradca kolejnych ministrów edukacji w Izraelu, odgrywając niebagatelną rolę w zmianie izraelskiego systemu edukacji.

IDEA
EUDEC (European Democratic Education Community) to organizacja non profit, która promuje edukację demokratyczną jako rozsądny model dla wszystkich demokratycznych społeczeństw. Założeniem edukacji demokratycznej jest umożliwienie dzieciom wykształcenia umiejętności samodzielnego stawiania sobie celów i konsekwentnej ich realizacji oraz budowanie społeczności wzajemnego szacunku.

„Wygląda na to, że pełzająca rewolucja w edukacji już się dzieje i – wszędzie tam, gdzie działa demokracja – osiąga skalę w dziejach niespotykaną. Również w Polsce coraz śmielej powstają szkoły demokratyczne inspirowane Summerhill. Popularne staje się też uczenie dzieci w domach (homeschooling) a także unschooling. Państwowy, scentralizowany system edukacyjny jest coraz powszechniej kontestowany przez rodziców, którzy dostrzegają jego anachroniczność, nieadekwatność, a nawet szkodliwość, a przede wszystkim, są rozczarowani „dobrą zmianą” w edukacji. 

Dzieje się tak, bo chyba wszyscy w głębi duszy przeczuwamy, że wolny od konfliktów i wojen, sprawiedliwy i harmonijny świat mogą stworzyć tylko młodzi, nieskrępowani negatywnym dziedzictwem pokoleń, odważni, kreatywni ludzie„. (Wojciech Eichelberger)

Festiwal INSPIRE THE FUTURE
25 maja odbędzie się otwarty dla publiczności festiwal edukacji demokratycznej. Przede wszystkim jest to miejsce nawiązywania nowych relacji z ludźmi z całego świata. Clou imprezy to otwarte warsztaty, dyskusje, wykłady mówców ze świata, prezentacje, pokazy filmów i koncerty a także kiermasze, na których znajdziecie m.in. książki wydawnictw specjalizujących się w nurcie parentingowym. Będą też produkty szkolnych warsztatów edukacji demokratycznej.

Szczegóły i rejestracja www.eudec.pl

przerwaprzerwaprzerwaprzerwaprzerwaprzerwa