EUDEC PL ’24

397353_10151045361267761_120349430_n

Tegoroczny EUDEC PL organizowany jest przez szkołę demokratyczną DROGA WOLNA ze Szczecina. Organizację koordynuje Anna Czyńska.

EUDEC PL – zjazd społeczności polskich szkół demokratycznych: 22-26 maja 2024
INSPIRE THE FUTURE – otwarty festiwal dla wszystkich zainteresowanych edukacją demokratyczną: 25 maja 2024

W 2024 roku EUDEC PL odbędzie się na terenie Campingu Wajk. Jest to ośrodek wypoczynkowy malowniczo położony nad jeziorem Drawsko.
Jeśli wybieracie się do nas rowerami, to do oddalonego o ok. 13 km Złocieńca dojedziecie pociągiem!

Ośrodek oferuje zakwaterowane w domkach, pokojach i namiotach. Każda ze szkół, które zgłosiły swój udział przed otwarciem rezerwacji miejsc, dysponuje 1 domkiem na potrzeby swojej społeczności. Pozostałe miejsca zostały rozdystrybuowane wg kolejności zgłoszeń. 

Śniadania, obiady i kolacje można będzie wykupić w ośrodku. Przewidujemy zgłoszenia na posiłki w kwietniu.

Nie organizujemy regularnej, animacyjnej opieki nad dziećmi. Podczas zjazdu dzieci pozostają pod opieką rodziców/opiekunów. Teren jest jednak fantastyczny! Umożliwia swobodną zabawę w lesie i na polanie, korzystanie z kąpieliska i wypożyczalni sprzętów wodnych oraz boisk, oferuje plac zabaw i siłownię plenerową. A w tym wszystkim w ramach spotkań open space możliwe są również wydarzenia skierowane do dzieci i współtworzone przez dzieci.

Trudno powiedzieć, co zadzieje się podczas EUDECu. Tak samo trudno, jak odpowiedzieć na pytanie o program dnia w szkole demokratycznej.
Każdy uczestnik zjazdu robi to, co najbardziej lubi i szanuje prawo innych do tego samego.
Podczas EUDEC lubimy spotkania i rozmowy. Lubimy się rozwijać, uczyć od siebie nawzajem, razem się bawić, a czasem osobno.
Lubimy zapraszać i być zapraszanymi. Lubimy ruch i odpoczynek, działanie i spokój.
Lubimy też długo i smacznie biesiadować. Lubimy zapach ziemi i siana. Lubimy się przeciągać w porannym słońcu i słuchać krzątaniny budzących się ludzi na polu namiotowym, mieszającej się z odgłosami aktywnych już zwierząt. Po pełnym niespodzianek dniu lubimy śpiewać i tańczyć i oglądać spadające gwiazdy.
Po prostu: lubimy wybierać to, co chcemy i wtedy, kiedy chcemy i to nam właśnie EUDEC umożliwia.
Dlatego tak lubimy EUDEC! 🙂